Hydroizolacyjne i uszczelniające pokrycia dachowe

Aby uszczelnić dach domu przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, stosowane są pokrycia dachowe i materiały hydroizolacyjne. Obecnie, na rynku oferowanych jest wiele rozwiązań, ale dopiero ich staranny wybór gwarantuje brak defektów, powodujących ostatecznie konieczność wykonywania kapitalnego remontu.

Zazwyczaj, kiedy pojawia się problem wymiany starego dachu lub montaż nowego, podstawowym dylematem z jakim spotykają się inwestorzy, jest wybór materiału. Wcześniej problem ten nie występował, gdyż spośród niewielu dostępnych materiałów wszyscy wybierali papę, która była najtańszym wariantem. Jednak materiał ten posiada jedną poważną wadę – jest on praktycznie nie przystosowany do zmiennych warunków atmosferycznych. Jeżeli temperatura spada poniżej 5 stopni materiał ten pęka i traci swoje właściwości.

Obecnie papa nie jest stosowana już tak powszechnie. Na jej miejsce stosowane są różnorodne hydroizolacyjne i uszczelniające pokrycia dachowe nowych generacji. Nanoszone są one bardzo prostą metodą: na mocną podstawę układa się powłokę bitumiczną lub polimerową. Oprócz tego nanoszona jest warstwa z piasku i miki, które zapewniają dodatkową wytrzymałość.

Trzeba również zaznaczyć, że oprócz właściwości hydroizolacyjnych i uszczelniających, materiały posiadają również właściwości wygłuszające.